Fotógaléria
Kapcsolat
Székhely: 7400 Kaposvár, Damjanich utca 8-10
Iroda: 7521 Kaposmérő, Rákóczi u. 27.
Telefon: 30/718-8655
E-mail: somogyifjusagaert@gmail.com
"Az önkéntesség olyan érték, melynek hasznosságát, konstruktív jellegét és társadalmi kohéziós szerepét nem lehet eléggé hangsúlyozni. Az Európai Unió méltán gondolta úgy, hogy a 2011-es "tematikus évet" az önkéntességnek szenteli, külön hangsúlyozva az aktív állampolgárság fogalmát. A 2011-es dátum szimbolikus jelentőséggel bír, hiszen 2001-et az ENSZ az önkéntesség nemzetközi évének nyilvánította. Az európai intézmények most ismételten szeretnék felhívni a figyelmet erre az Európa-szerte milliókat megmozgató tevékenységre, ezért a Bizottság javaslatára a Tanács a 2011. évet "Az aktív polgárságot előmozdító önkéntes tevékenységek európai évének" nyilvánította.
Az európai év Magyarország számára is nagy esélyt jelent, hogy egyrészt összegyűjtsük és bemutassuk eddigi jó gyakorlatainkat az önkéntesség terén, másrészt minél szélesebb körben, minél több társadalmi réteget megszólítva tudatosítsuk az emberekben az önkéntes tevékenységek és az aktív állampolgárság pozitív következményeit." olvasható a munkaterv bevezetőjében.
Magyarország Nemzeti Programjának munkatervének letöltése
"Kötetünk címéül az "önkéntesség, jótékonyság, társadalmi integráció" szóláncot választottuk. Az önkéntesség fogalmát valószínűleg nem kell részletesen magyaráznunk. Annyit érdemes azonban megemlíteni, hogy az önkéntességet e tanulmánykötetben olyan önkéntesen végzett tevékenységként írjuk le, amelyért végzője nem fogad el anyagi ellenszolgáltatást, és amelyet önmaga és családja esetleges hasznán túl elsősorban más személyek, társadalmi csoportok, a közösség épülése érdekében végez.
A jótékonyság önzetlen segítségnyújtást jelent. Fogalomkörébe az önkéntes tevékenységek egy része éppúgy beletartozhat, mint a rászoruló csoportoknak, személyeknek és az őket segítő szervezeteknek juttatott adományok. Adományokon e kötetben mindazokat a természetben és pénzben nyújtott támogatásokat értjük, amelyeket az egyének minden ellenszolgáltatás nélkül ajánlanak fel nonprofit vagy egyházi szervezetek, közintézmények, illetve a családi és baráti körükön kívüli magánszemélyek számára. Az adományozás igen gyakori megjelenési formája, de nem szinonimája a jótékonyságnak.
Indítékai, céljai és hatásai egyaránt sokrétűek lehetnek; sok különböző módon szolgálja a támogatók és támogatottak társadalmi integrációját.
Természetesen, mint minden tudományos fogalomnak, a társadalmi integrációnak is hosszú története, kialakult elmélete van, amelyet már előttünk is sokan tekintettek át külföldön és itthon egyaránt. E történet nagyrészt szociológusok, filozófusok elmélettörténeti munkáiban ölt testet. A kifejezést itt azonban elsősorban társadalompolitikai értelemben használjuk, azaz a társadalmi integrációt a különböző társadalmi csoportok közötti egyenlőtlenségeket orvosló közösségképző erőnek tekintjük. Azt vizsgáljuk,
hogy az önkéntességnek és az adományozásnak a XXI. századi Magyarországon van-e integratív szerepe, s mivel feltételezzük, hogy igen, azt is számba vesszük, hogy milyen erejű, milyen intenzitású ez a szerepvállalás, illetve mi jellemzi azokat a társadalmi csoportokat, amelyek részt vesznek benne. - olvasható a tanulmány bevezetőjében. Önkéntesség jótékonyság, társadalmi integráció letöltése
"A könyv célja, hogy olyan hazai szervezetek munkáját mutassa be, amelyek már ma is sikeresen alkalmaznak önkénteseket. A bemutatott 15 szervezetre egyformán jellemző, hogy folyamatosan fogadnak önkénteseket programjaikhoz, s még fontosabb, hogy őket megfelelő módon, szervezetten, hosszú távon tudják motiválni.
Miért tartjuk fontosnak ezt bemutatni? Nos, a válasz számunkra egyszerű és nyilvánvaló: több éve folyó munkánk során folyamatosan tapasztaljuk, hogy bár szinte minden civil szervezet kapcsolatba kerül önkéntesekkel, mégis kevesen vannak olyanok, amelyek megfelelő szinten, tudatosan és hatékonyan tudnak hosszabb távon is együttműködni velük. Nagyon sok szervezet számára az egyik legnagyobb kihívás, - amit az ÖKA által szervezett számos, önkéntes menedzsment tapasztalatcsere is visszaigazol -, hogy tudatos felkészüléssel olyan struktúrát építsen fel, aminek segítségével több tucat, akár több száz önkéntest mozgósíthat céljainak megvalósítása érdekében. Mindehhez tudatosság, és a szervezet egészét átfogó átalakulás szükséges. Az önkéntesek megtartására mindezek nélkül nagyon kicsi az esély. Ezért érdemes olyan rendszereket kialakítani, melyek lehetővé teszik, hogy az önkéntesek néhány alkalom után ne tűnjenek el örökre. A szervezeteknek e tekintetben igen nagy felelőssége van, hiszen az az önkéntes, aki első próbálkozásai kapcsán rossz emlékeket őriz, nem valószínű, hogy a jövőben újra próbálkozni fog. Szeretnénk, ha a példák alapján világossá válna, hogy az önkéntes nem lehet a fizetett munkatárs kiváltója! Fontos, hogy a dolgozóknak ne kelljen tartani attól, hogy az önkéntesek megjelenésével munkájuk veszélybe kerülhet. Más országok példái is azt mutatják, hogy az önkéntesek akkor tudnak igazán kiteljesedni, ha a fizetett munkatársakkal együttműködve, pontos feladat meghatározás alapján végezhetik munkájukat. S ott, ahol csak az önkéntesekre építenek, talán még fontosabb a megfelelő struktúra kialakítása annak érdekében, hogy a szervezet működőképessége hosszú távon biztosítható legyen." A Sikeres Önkéntes Programok a gyakorlatban könyv letöltése
Angyal Mária: Hogyan mukodjunk egyutt onkentesekkel
Malgorzata Ochman, Pawel Jordan: az_onkentesseg_mint_ertekes_szervezeti_eroforras
Czike Klára - Kuti Éva: Lakossági adományok és önkéntes tevékenységek
Közösség Ifjúsági Alapítvány - Ifjúsági Koordinációs és Szolgáltató Egyesület: Önként a gyakorlatban
Czike Klára - Kuti Éva: Önkéntesség, Jótékonyság, Társadalmi Integráció
Magyarországi Önkéntesség Fejlesztési Stratégiája
További elektronikus könyvek a Somogy Ifjúságáért Egyesület könyvtárából
Cím: 7400 Kaposvár, Damjanich utca 8-10.
Telefon: +36 30/718-8655
© 2024 Somogy Ifjúságáért Egyesület - Minden jog fenntartva.